O nás


 

Staromestské divadlo Petra Raševa, o.z.

Staromestské divadlo Petra Raševa je voľným združením umelcov, divadelníkov, priaznivcov a milovníkov divadla. Vzniklo koncom roku 1997 – ako odpoveď profesionálnych umelcov na nezmyselnú divadelnú „transformáciu“ vtedajšej vlády a ich potrebu slobodnej divadelnej a umeleckej tvorby. Svojou doterajšou tvorbou dokázalo osloviť široké vrstvy divákov. Okrem pôvodných diel pre dospelých, vytvorilo aj inscenácie pre deti a mládež. Na podporu svojej činnosti založilo vo februári r. 1999 Občianske združenie. Koordinátorkou, manažérkou, ale aj dramaturgom a riaditeľkou projektov je herečka Ľuba Blaškovičová. Po úmrtí zakladateľa Petra Raševa (2008) sa stala aj jeho umeleckou riaditeľkou a štatutárkou. Divadlo má za sebou 10 ročníkov úspešného Festivalu nezávislých divadiel a už piaty rok organizuje na Slovensku ojedinelý projekt plenérového open-air predstavenia – Imaginácie.

  • SDPR nemá žiadnych stálych zamestnancov, prípravu všetkých projektov realizuje štatutárka ako dobrovoľník..
  • SDPR nemá vlastnú scénu – na predstavenia si prenajíma Malú scénu ŠD Košice.

Ďakujeme všetkým, ktorí naše projekty doteraz finančne podporili:

NPOA -Nadácia na podporu občianskych aktivít, OSF – Open Society Fund, Nadácia Ekopolis, Nadácia Freedom House, Visegrad Fund, Európska kultúrna nadácia –ECF, CEI – Stredoeurópska iniciatíva, Karpatská nadácia. + sponzori: US Steel Košice, IQ servis a.s., DrNona, Rotary International…

Festivalové projekty boli podporené významnými nadáciami aj vďaka podpore samosprávnych inštitúcii a doporučujúcich referencií významných osobností, ktorí si našu tvorbu obľúbili.

Činnosť SDPR je pri niektorých projektoch podporovaná aj samosprávou:

Mestská časť Košice-Staré mesto, Mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

OZ Staromestské divadlo spolupracuje s ďalšími MVO pri organizácii kultúrnych , ale aj občianskych podujatí (10 výročie Nežnej revolúcie, občianske kampane, dialógy s politikmi, poslancami NR SR, zástupcami Európskej komisie…)

Združenie Staromestské divadlo spolupracuje pri všetkých svojich divadelných projektoch s profesionálnymi umelcami východoslovenského regiónu a študentmi košického Konzervatória.